شش استراتژی برای داشتن باشگاه مشتریان خلاق

یک برنامه وفاداری خوب موجب ایجاد فرصت های بیشماری جهت بازگرداندن مشتریان پیشین شما می شود. این موضوع از آنجایی اهمیت دارد که باعث بالا رفتن ارزش چرخه حیات مشتری می شود. سوالی که مطرح است این است: آیا بسنده کردن به یک برنامه مبتنی بر پاداش کافی ست؟ آیا تنها با دادن پاداش می توان مشتری را در طول زمان نگه داشت؟ شاید جواب این سوال در یک کلمه کمی سخت باشد. اما اگر بخواهیم در بازار رقابتی که کالاهای بسیاری با تنوع بسیار به فروش می رسند، و رقبای خلاقی در آن حضور دارند رقابت کنیم، بایستی خلاقیت بیشتری به خرج دهیم. داشتن یک باشگاه مشتریان خلاق به شما کمک می کند تا تمایز ویژه ای داشته باشید. تمایزی که به راحتی قابل کپی کردن نیست. برنامه ریزی بلند مدت باشگاه مشتریان و طرح های وفاداری مشتری، شما را متمایز می کند.

چرا به یک باشگاه مشتریان خلاق نیاز دارید؟

۱- در مشتریان میل ایجاد کنید

مشتریان بایستی حس خوبی از مشارکت داده شدن در باشگاه مشتریان شما را داشته باشند. این موجب آن می شود که تمایل به تجربه برند شما در آنها بیشتر شود. برای همین است که هر تکه از برنامه شما، از به دست آوردن یک جایزه تا چگونگی خرج آن، بایستی تجربه ای هیجان انگیز باشد. اگر مشتریان به دنبال انجام تراکنش باشند، به جای آنکه به پاداش آن فکر کنند، آنگاه باشکاه مشتریان درست عمل نموده است.

۲- کاری کنید راجع به شما صحبت کنند

تنها قرار داشتن در یک برنامه وفاداری شاید جذابیت کمی داشته باشد. اما تصور کنید برای ویدئوی جدید که برای  معرفی محصولات جدید هستند، از شما به عنوان عضو باشگاه مشتریان استفاده کنند. این احساس به کلی متفاوت است. این احساس چیزی است که راجع به آن با دوستان خود صحبت می کنید. شاید آنها را ترغیب به خرید از آن برند کنید.

اینها دقیقا چیزهایی هستند که یک باشگاه خلاق به آن نیاز دارد. ایجاد حس متفاوت در مشتریان. تفکر متفاوت شما باعث می شود مشتریان در خصوص شما صحبت کنند. همین امر شانس شما را در تبلیغات دهان به دهان افزایش می دهد.

۳- برند سازی منسجم

باشگاه مشتریان بایستی موجب انسجام بیشتر در برند شما گردد. از این رو در نظر گرفتن المان های برندینگ در این حوزه می تواند چهره شما را نزد مشتری موجه تر سازد. توجه داشته باشید باشگاه مشتریان یک وسیله تزئینتی در وب سایت شما نیست. برای مثال یک شرکت فروش عطرهای لوکس، بایستی باشگاهی با ظاهر شیک و وی آی پی داشته باشد، در حالی که یک شرکت فروش اسباب بازی، بایستی باشگاهی با ظاهر کودکانه و رنگ های شاد داشته باشد.

چگونه می توان یک باشگاه مشتریان خلاق داشت؟

حالا که اهمیت خلاقیت در باشگاه مشتریان توضیح داده شد، در این بخش به تاکتیک هایی می پردازیم که می توانند باشگاه مشتریان شما را خلاقانه جلوه دهند. توجه به اینکه ضروری است که برای پیاده سازی این تکنیک ها، نیاز به یک پلتفرم مناسب باشگاه مشتریان ضروری است.

۱- نام برنامه خود را با محصولات/خدمات خود گره بزنید

اولین چیزی که مشتریان در خصوص برنامه باشگاه مشتریان شما متوجه می شوند نام آن است. سعی کنید در نامگذاری آن خلاقیت داشته باشید. هرچند برنامه های موفق این حوزه نظیر باشکاه مشتریان شهر فرش، باشگاه مشتریان پالادیوم و … از عنوان باشگاه مشتریان استفاده نموده اند، اما استفاده از نام های دیگر می تواند به مشتریان در به خاطر سپردن آن، خصوصا در اولین برخورد کمک کند. کسب و کار شما ارزش وقت گذاشتن بیش از این را دارد پس برای آن تلاش کنید. نام باشگاه مشتریان خود را چیزی بگذارید که برند شما سعی در نمایش آن را دارد. ارزش های شما، محصولات شما، خدماتی که ارائه می دهیدف همگی می توانند نام های خلاقانه ای برای باشگاه مشتریان شما بسازند.

به عنوان مثال، شهر فرش از نام های کاملا شخصی سازی شده بر اساس برند، برای سطوح باشگاه خود استفاده می کند. چیزی که رد وحله اول ممکن است برای مشتریان درک آن سخت باشد، اما در طول زمان موجب جا افتادن مفاهیمی در ذهن مشتری می شود، که موجب تمایز دائمی شهر فرش خواهد شد. این تنها یک مثال از ارزش هایی است که می تواند به نمایش گذارده شود.

۲- نام گذاری امتیازات خود را خلاقانه انجام دهید

همانند وقتی که برای نام گذاری باشگاه می نمایید، خدمات در آن و امتیازات باشگاه نیز بایستی نام گذاری خلاقانه ای داشته باشند. در نظر داشته باشید مشتریان بایستی در خصوص شما صحبت کنند. بایستی بتوانید توجه آنها را به خود جلب کنید و در خاطرشان بمانید. پس سعی کنید چیز جدید به آنها ارائه نمایید. یک ارتباط مشخص و واضح بین برند، نام باشگاه مشتریان، نام سطوح آن و خدمات و امتیازات آن برقرار کنید. این ارتباط به خوبی درک خواهد شد. انسجام تجربه مشتری، موجب آن می شود که باور کنند، برنامه وفاداری شما قسمتی از برند شما است.

شما همچنین بایستی تمرکز زیادی بر میزان ارزش یک امتیاز و عمق هر مرحله از باشگاه داشته باشید. میزان خلاقیت شما در نمایش گذاشتن امتیازات به پویایی برنامه شما کمک خواهد کرد. شما می توانید از المات های تصویری برای امتیازات خود استفاده کنید. این به مشتریان کمک می کند تصویری از چیزی که به دست می آورند در ذهن داشته باشند. این باعث می شود مفهومی غیر از اعداد در ذهن آنها شکل گیرد.

در مقالات آتی در خصوص نام گذاری امتیازات در باشگاه بیشتر توضیح می دهیم.

۳- از قوه تخیل خود برای طراحی باشگاه استفاده کنید

حتی کوچکترین نکات در جذابیت و هیجان باشگاه شما برای مخاطبین تأثیر گذار خواهند بود. با استفاده از ابزارهای صحیح، شما می توانید برنامه خود متناسب با برند خودتان بسازید. هر تکه از برند شما می تواند در برنامه نمایان باشد. حال این مشخصه ها می توانند هدف برند ما باشند، یا ارزشی که میخواهید برای آن دسته از مشتریان بسازید.

۴- راه های خلاقانه ای برای ارائه هدایا داشته باشید

بهترین برنامه های وفاداری مشتریان آنهایی هستند که به آنها در وقتی که انتظار ندارند هدیه می دهند. در حالی که ارج نهادن به مشتری برای انجام خرید می تواند در اون تأثیر مثبتی داشته باشد، اما تجربه خرید خاطره انگیزی را برای او ایجاد نمی کند. اما ایجاد حس مثبت در مشتریان، خصوصا اگر احساس کنند مخصوص آنهاست، می تواند تأثیر عمیقی بر آنها بگذارد. ارسال هدیه به مناسبت تولد می تواند یکی از این راهکارها باشد. برای تولد اعضای باشگاه مشتریان تسهیلات ویژه ای قائل شوید. یا هدیه ای را، هرچند کوچک، درب منزل آنها بفرستید. اینگونه برنامه ها می تواند ارتباط احساسی شما و مشتریانتان را بیشتر کند.

اما بهتر از هدیه های تولد، هدیه های سورپرایزی و ناگهانی هستند. پیام های دلگرم کننده ای به اعضای باشگاه بفرستید. مثلا به آنها بگویید “ما فکر می کنیم که شما فوق العاده هستید”. یا “ما به داشتن شما افتخار می کنیم”. و در حالی که این پیغام شخصی سازی شده را برای آنها ارسال می کنید، چند امتیاز کوچک برای آنها قائل شوید. این کار باعث می شود افراد طرفدار پر و پا قرص شما شوند.

۵- هدایا و خدامت خلاقانه ای در باشگاه برای مشتریان تعریف کنید

درست است که تخفیفات استانداردترین نوع هدیه ای هستند که در باشگاه مشتریان ارائه می شوند، اما اگر میخواهید متمایز باشید، برنامه وفاداری شما نیاز به ارائه موارد بیشتری دارد. بگذارید اعضا امتیازات خود را برای چیزهایی خرج کنند که در هیچ جای دیگر نمی توانند بخرند، یا خرید آنها سخت باشد. مثلا خرید آخرین طراحی های اجناس فقط برای اعضای باشگاه مشتریان و با امتیازات امکان پذیر است. از نمونه های داخلی، در پالادیوم اعضای باشگاه مشتریان می توانند پارکینگ اختصاصی داشته باشند، خدمات خاص بگیرند، کارواش خاص داشته باشند و ….

استفاده از پاداش های مبتنی بر تجربه نیز راه های دیگری در این مسیر هستند. علت آن نیز مشخص است. این گونه پاداش ها فراتر از تراکنش مشتری عمل می کنند، و این حس را در آنها ایجاد می کنند که متمایز هستند. مثلا به آنها بلیط یک کنسرت داده شود. یا حتی بلیط تماشای یک فیلم در سینما. یا حتی در همایش های سازمان از افراد خاص دعوت شود.

اینگونه هدیه ها از آنجایی که خاج از عرف هستند، باعث می شوند اعضای باشگاه مشتریان شما در خصوص تجربیاتشان با دیگران صحبت کنند. و این آغاز تبلیغات آنها به صورت ناخواسته برای شما است.

۶- به مشتریان خود وضعیتشان را نشان دهید

شاید این یکی از بهترین راه های تمایز برنامه شما باشد. با این تاکتیک، شما به مشتریان خود نمایش می دهید دقیقا در کجای باشگاه ایستاده اند. به آنها راه پیشرفت را نمایش دهید. جوایز پیش رو را برای آنها بشکافید. و یا حتی به آنها بگویید در صورت خرید چه مزایایی نصیب آنها می شود. خدمات ویژه را به مشتریان بسیار وفادار خود بدهید. مردم وقتی عضوی از مجموعه ای خاص باشند، علاقه دارند در خصوص آن با دیگران صحبت کنند.

بهترین راه برای شروع نیز معرفی برنامه های ویژه و خاص است. شما می توانید نقطه ای را تعیین کنید که در صورت رسیدن به آن (مشخصا نه به آسانی) مشتری جزء دسته وی آی پی برشمرده شود. این نقطه می تواند بر اساس پول خرج شده، تعداد سفارشات و یا حتی تعداد افراد معرفی شده از سوی آنها باشد.

یکی از بهترین نمونه های این تکنیک، کارت طلایی استار باکس است. شاید رسیدن به کارت طلایی برای افرادی که هر روز قهوه می خورند کار سختی نباشد، و آنها به نوشیدنی های مجانی دست پیدا کنند. اما این موضوع باعث می شوند، آنها هر روز به استار باکس بیایند، از جای دیگری خرید نکنند، و نسبت به استار باکس حس مالکیت پیدا کنند، و این ارزش واقعی این برنامه وفاداری است.

خلاق باشید، نه معمولی

امیدواریم مطالب ذکر شده در بالا بتواند به شما دید نسبی نسبت به برنامه هیا باشگاه مشتریان بدهد. البته برای تمامی موارد ذکر شده، داشتن یک ابزار مناسب شاید ضروری باشد. به خاطر داشته باشید ابزارهای مناسبی برای هر برنامه انتخاب کنید.

تجربیات هیرکان در پیاده سازی خلاقانه ترین، و موفق ترین برنامه های وفاداری مشتریان، نظیر باشگاه مشتریان شهر فرش، باشگاه مشتریان پالادیوم و … شاید بتواند به شما کمک کند، خلاقیت خود را در طراحی باشگاه بالا ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن