بازاریابی مستقیم

در نظر بگیرید که در حال چک نمودن پیام های دریافتی خود هستید، چند صورت حساب، پیام های بانک، پیامی از دوستی آنسوی مرزها، اما در بین آنها یک پیام تبلیغاتی دریافت می کنید، از وسیله ای که چند وقتی بود به دنبال آن بودید با یک پیشنهاد جذاب، فقط کافیست روی لینک کلیک کنید و …

بازاریابی مستقیم چیست؟

بازاریابی مستقیم به شیوه هایی گفته می شود که کسب و کارها مشتریان خود را در کانال های مستقیمی مانند ایمیل، پیامک، تلفن و … و به صورت کاملا شخصی سازی شده مخاطب قرار می دهند. معمولا پیام ها در بازاریابی مستقیم شامل یک “درخواست برای پاسخ (Call to Action)” هستند، مانند ارسال عدد ۱، تماس با شماره ذیل و یا کلیک بر روی لینکی خاص. به این دلیل است که نتایج اینچنین کمپین هایی در لحظه قابل اندازه گیری است. در واقع شما به عنوان یک کسب و کار می توانید دقیقا متوجه شوید چند نفر از مخاطبین به درخواست شما پاسخ داده اند.

در نقطه مقابل، بازاریابی کلی (به عنوان مثال تبلیغات بیلبورد یک برند) اکثرا از مخاطبین نمی خواهد که پاسخ مشخصی را بدهند، و به همین دلیل قابلیت سنجش دقیق ندارد. تیم بازاریابی به صورت دقیق نمی دانند که چقدر یک بیلبورد تأثیر گذار است، و یا چند نفر به خاطر یک بیلبورد به برند فکر کرده اند و یا از آن خرید نموده اند. در حالی که در بازاریابی مستقیم به خاطر وجود Call to Action تیم بازاریابی به طور دقیق می دانند چند نفر به یک ایمیل مشخص پاسخ داده اند.

چه کسانی از بازاریابی مستقیم استفاده می کنند؟

خرده فروشان، اصحاب رسانه، کسب و کارهای مبتنی بر تکنولوژی، مؤسسه های خیره و … تقریبا همه کسب و کارها در بخشی از خدمات خود از مستقیما با مشتری طرف هستند، از این شیوه استفاده می کنند. انجمن بازاریابی مستقیم (DMA) در سال۲۰۱۰ اعلام کرد در آمریکا بیش از نیمی از هزینه های تبلیغاتی صرف شده، در بازاریابی مستقیم بوده است.

بازاریابی مستقیم در قرن ۱۹ ام با سرویس Mail-order catalogues توسط شرکت Montgomery Ward راه اندازی شد. کمپین های بر پایه نامه در سال ۱۹۲۸ به اوج خود رسیده بودند. اخیرا با توجه به گسترش ایمیل، میزان موفقیت، هزینه و دامنه این شیوه را گسترش داده است.

انجمن بازاریابی مستقیم در سال ۱۹۱۷ میلادی تأسیس گردید. کار این مؤسسه تحقیق، تحصیل و پشتیبانی از گسترش این شیوه است. اعضای این انجمن شامل بیش از نیمی از شرکت های لیست فورچون (Fortune 100) و همینطور قسمت اعظم مؤسسات غیر انتفاعی است. DMA معتقد است هر یک دلاری که در بازاریابی مستقیم صرف می شود، به میزان ۷۳/۱۱ دلار سود آوری دارد. این را با عدد رسانه های غیر مستقیم مانند روزنامه و یا مجلات که ۲۳/۵ دلار است مقایسه کنید.

ادامه مطالب بازاریابی مستقیم را در وبلاگ ما دنبال نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن