بازاریابی هدفمند ، راهکاری ارزشمند

بازاریابی هدفمند چیست؟

بازاریابی هدفمند شامل یافتن مخاطبینی است که به یک سرویس و یا کالا علاقه دارند و سپس ترغیب آنها به خرید آن کالا و خدمات است. هنگامی که تیم بازاریابی این گروه ها را شناسایی می کند، اقدام به طراحی کمپین های بازاریابی فروش خدمات و یا کالاهایی متناسب با نیاز آن دسته خواهد نمود و با ارائه محتوای مناسب، اقدام به جلب توجه آنها و فروش کالا یا خدمات خود می نماید.

چند تفاوت عمده مابین بازاریابی سنتی و بازاریابی هدفمند وجود دارد:

اول اینکه جامعه مخاطب بازاریابی هدفمند کوچکتر اما با رفتار مشابه تر نسبت به بازاریابی سنتی است که تمامی جامعه را یکجا هدف قرار می دهد. این خود موجب آن می شود که هزینه ها در بازاریابی هدفمند به شدت کاهش یابند.

دوم اینکه پیام ها در بازاریابی هدفمند بسیار شخصی سازی شده و خاص مخاطبین آن جامعه ارسال می گردند به گونه ای که حس تمایز را در مشتریان ایجاد نمایند.

سوم اینکه محصولات ارائه شده در بازاریابی هدفمند در هر جامعه هدف متفاوت از سایر جامعه های هدف می باشد و یا شکل بیان ویژگی های محصول متفاوت است.

چهارم اینکه معمولا در بازاریابی هدفمند امکان برگزاری همزمان چندین کمپین مجزای بازاریابی وجود دارد زیرا جامعه های هدف افراز شده و جدا از هم هستند اما در بازاریابی سنتی معمولا یک کمپین برای کل جامعه مورد استفاده قرار می گیرد.

چه کسانی از بازاریابی هدفمند استفاده می کنند؟

شرکت هایی که کالاهایی و یا خدماتی خاص را عرضه می کنند، بیشترین استفاده را از استراتژی های بازاریابی هدفمند خواهد برد. علاوه بر این سایر شرکت ها هم می توانند با افزایش تمرکز بر افرادی که مستعد خرید کردن از آنها هستند، علاوه بر کاهش هزینه ها باعث می شود تلاش های بازاریابی در جذب مشتری به آن گروه خاص دارای تأثیر بیشتر نیز باشند. هنگامی که بازاریابی به صورت مرتبط و شخصی سازی شده صورت پذیرد، افراد راحت تر اعتماد می کنند و شانس خرید آنها به شدت بالاتر می رود. به علاوه بازاریابی هدفمند خود به خود اطلاعات و انگیزه های خاصی را برای جامعه هدفش پدید می آورد، که این موجب آن می شود که مخاطبین آن شرکت را نسبت به رقبایش برتر دانسته و انتخابش کنند.

مثال عینی:

به عنوان مثال، استار باکس (Starbucks) در حال حاضر بیشتر سهم را در بازار قهوه آمریکا داراست. استار باکس تمامس توجه اش را در تبلیغات متوجه آقایان و خانم هایی نموده که بین ۲۵ تا ۴۰ سال هستند، در مناطق شهری زندگی میکنند، به طور متوسط درآمد نسبتا بالایی دارند، شغل حرفه ای دارند و به فعالیت های اجتماععی علاقه دارند معطوف کرده است. استار باکس فرض نموده که این گروه از افراد علاقه بیشتری به خرج کردن پولشان برای نوشیدن قهوه و محصولات مرتبط با آن دارند.

مثال بالا نشان می دهد به چه اندازه می تواند بازاریابی هدفمند در جذب صحیح مخاطب و کاهش هزینه های شرکت ها تأثیر گذار باشد.

هیرکان چگونه به شما در بازاریابی هدفمند کمک می کند؟

از جمله ابزارهای رایج در دنیای امروز در بازاریابی هدفمند پلتفرم های بازاریابی نظیر Salesforce است. همچنین شرکت هایی نظیر SAS به ارائه راهکارهای بازاریابی بر مبنای آنالیز بازار و موفقیت کمپین های بازاریابی می پردازند. هیرکان با ارائه پلتفرم بازاریابی خود در ایران، این امکان را برای شما ایجاد نموده است تا با جدا نموده جامعه هدف خود در هر کمپین، پیام هایی خاص و متناسب با هر مخاطب را برای وی ارسال نمایید و از مزایای بازاریابی هدفمند بهره مند شوید.

مطالب بعدی ما در خصوص مراحل اجرایی بازاریابی هدفمند و نتایج شگفت انگیز آن را دنبال کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن