آنالیز بازاریابی ، برگ برنده شما

آنالیز بازاریابی و یا همان تجزیه و تحلیل بازاریابی به فرآیندها و تکنولوژی هایی گفته می شود که با استفاده از آنها بازاریابان امکان سنجش میزان موفقیت یا عدم موفقیت طرح های بازاریابی خود را پیدا می کنند. به عبارتی دیگر فرآیند آنالیز کمپین ها و برنامه های بازاریابی برگزار شده در یک سازمان را تجزیه و تحلیل بازاریابی می گویند. این مقایسه معمولا در درگاه های مختلف در مقایسه درگاه ها با هم، و یا مقایسه پیام های هر درگاه مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا تبلیغات آنلاین در اینستاگرام و تلگرام، و یا کمپین پیامکی مهر ماه در مقابل کمپین پیامکی آبان ماه. آنالیزهای بازاریابی از شاخص های مختلفی برای اندازه گیری استفاده می کنند. به عنوان مثال ROI، اثر گذاری کمپین، تعداد پاسخ داده شده به کمپین و …. به عبارت دیگر به شما می گوید که برنامه های بازاریابی شما چگونه عمل کرده اند.

در آنالیز بازاریابی داده های مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل از منابع داده ای متفاوتی گرد آوری می شوند. داده های گرد آوری شده در یک منبع پردازشی، مانند نرم افزارهای سی آر ام، پلتفرم های بازاریابی و یا پلتفرم های هوش تجاری، جمع آور می شوند تا امکان رصد آنها وجود داشته باشد. با استفاده از دید یکپارچه ایجاد شده، بازاریابان تحلیل های خود را به دست می آورند. فرآیندهای بازاریابی به این شکل به جلو می روند.

اهمیت تجزیه و تحلیل بازاریابی چیست؟

در طی سالها با توجه به گسترش کسب و کارها در حوزه های متفاوت بازار، تکنولوژی های جدید برای کمک به آنها در حوزه های جدید به وجود آمده، خلق شده اند. معمولا این تکنولوژی ها به صورت جدا از هم و مستقل رشد کرده اند. و به این دلیل است که مخلوط نا همگنی از داده های مختلف که به هم متصل نیستند در محیط کسب و کارها به وجود آمده است.

در نتیجه، بازاریابان معمولا تصمیمات خود را بر اساس نتایج به دست آمده در یک کانال (مثلا شاخص های وب سایت) اتخاذ می کنند، نه بر اساس یک تصویر کلی از تمامی اطلاعات به صورت یکجا و یکپارچه. داده های شبکه اجتماعی به تنهایی کافی نیستند. دید ایجاد شده از داده های آنالیز وب به تنهایی ارزش بالایی ندارند. و به همین منوال ابزارهایی که تنها به یک کانال ارتباط با مشتری در طی زمان توجه دارند، به شکل دردناکی اطلاعات ناکافی در اختیار کسب و کارها قرار می دهند. آنالیز بازاریابی می بایستی تمامی تلاش های بازاریابی انجام شده، در تمامی کانال های ارتباط با مشتریان در طول زمان را مورد توجه قرار دهد. تنها تحلیل هایی از این دست می توانند موجب تصمیم گیری های مؤثر و بهینه شوند. نتیجه این تصمیم گیری ها ایجاد یک تصویر منسجم و واحد از سازمان و برنامه های بازاریابی قدرتمند است.

با کمک تجزیه و تحلیل بازاریابی چه کارهایی می توانید انجام دهید؟

با آنالیز بازاریابی می توان با سوالهای نظیر سوال های ذیل پاسخ داد:

  • ابتکارات ما در طراحی کمپین امروز خوب بوده است؟ در دراز مدت چطور؟ چگونه میتوانیم آنها را بهبود بخشیم؟
  • فعالیت های بازاریابی ما نسبت به رقبا چگونه است؟ آنها در کجا وقت و پول خود را صرف می کنند؟ آیا از کانال هایی استفاده می کنند که ما در حال حاضر استفاده نمی کنیم؟
  • قدم بعدی ما چیست؟ آیا منابع بازاریابی ما به درستی تخصیص داده شده اند؟ آیا پول و وقت خود را صرف کانال ارتباطی مناسبی می کنیم؟ اولویت بندی ما برای سال آینده چگونه باید باشد؟

آیا پلتفرم بازاریابی گراف در آنالیز به ما کمک می کند؟

پلتفرم بازاریابی با متصل کردن کانال های متفاوت ارتباط با مشتریان، کمک می کند دید یکپارچه ای نسبت به مشتریان خود داشته باشید. این پلتفرم همانند سایز پلتفرم های بازاریابی دنیا مانند Sales Force به شما کمک می کند تحلیل های خود را به صورت دقیق تر انجام دهید. ساختار انعطاف پذیر گراف این امکان را برای سازمان شما فراهم می سازد تا با دید جامع خود، مسیر آینده خود را به درستی ترسیم کنید. همچنین تیم مشاوره هیرکان در کنار شما در تمامی مراحل پیاده سازی پلتفرم حاضر خواهد بود تا با خیالی آسوده در مسیر بازاریابی قدم گذارید. تیم مجرب ما تجربه کار با با برندهای بزرگی مانند شهر فرش، پالادیوم، روژا و …. را داشته. همچنین تجربیات پیشین اعضای تیم در پیشبرد پروژه های ملی در همراه اول، بانک پاسارگارد، فناپ و یا حتی خارج از کشور، شاید گواهی بر پیشبرد درست این امر باشد.

ابزارهای گراف در کمک به شما بسیار کامل است. از داشبورد های متنوع گرفته، تا گزارشات چند متغیره، امکان تحلیل را برای تیم بازاریابی کسب و کار شما ساده می کند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن